
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15.6 mm |
| Width | 7.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 24 |
| Height | 2.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI |
| Min Input Voltage | 1.2 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 89.3 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Power Dissipation | 89.3 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 14 |
| Input capacitance | 20 pF |
| Number of Inputs | 1 |
| Max Input Voltage | 5.25 V |
| Sampling Rate | 333 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| power consumption | 63 mW |
| Resolution | 1.75 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 78 dB |
| Differential Nonlinearity | 2 LSB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Input Type | Pseudo-Differential |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Reference Type | External, Internal |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$16.91853
Ext.Price$16.91853
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $16.91853 | $16.91853 |
| 10 | $13.63204 | $136.32040 |
| 25 | $13.10710 | $327.67750 |
| 50 | $12.60237 | $630.11850 |
| 100 | $12.11708 | $1211.70800 |
| 300 | $11.65048 | $3495.14400 |
| 500 | $11.20175 | $5600.87500 |
